Photoshop CC 2017 ile Gelen Yenilikler

admin / 3 Aralık 2017

Tasarımcıların İşine Çok Yarayacak Yenilikler

Ekim ayında gelen Photoshop CC 2017 yeni sürümü (sürüm 19.0) tasarımcılar, dijital fotoğrafçılar ve illüstratörler için heyecan verici ve vakit kazandırıcı bir çok yeni özelliği de beraberinde getirdi. İşiniz olarak ya da hobi olarak tasarım süreçleri içerisinde aktif bir şekilde yer alıyorsanız bu sürümü bir an önce kullanmaya başlamanızı tavsiye ederim. Adobe, tasarımcıların en çok vakit harcadığı konulara sonunda çözüm üretmiş. Benim için çok geç kalınmış özellikleri beraberinde getiren bu sürüm, sizleri photoshop için bir çok ek program kullanmaktan kurtaracak.

Photoshop CC 2017 ile gelen ve işinize en çok yarayacak olan yenilikleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Photoshop CC 2017 İncelemesi

Tasarımcıların zorlu baş belası, DEKUPE

Bomba gibi bir özellikle başlamak istedim. Çok kenarlı, köşeli, girintisi çıkıntısı çok olan bir objeye dekupe yapılacak dendiğinde bir tasarımcının yüz ifadesini hiç gördünüz mü ? 🙂 Bir de 100 tane falan ürün olduğunu düşünürsek! Bence o yüz ifadesini görmeyin gitsin.Tasarımcıların korkulu rüyası olan, uğraşmaktan bıktıkları yeri gelip kendilerinin bile ücret karşılığında başkalarına yaptırdığı dekupeler ile artık uğraşmaya son diyebilir miyiz? Bence diyebiliriz. En azından bir çok konuda çok yardımı olacak gibi gözüken bir gelişme ile Photoshop CC karşımızda.

Ben Photoshop Cs6 için Topaz Remask eklentisini kullanıyordum fakat sanırım artık ihtiyacım kalmayacak. Select menüsünden Select and Mask tool kullanarak dekupelerinizi daha kısa sürede bitirebileceksiniz.Eğri Çizgilere Son!

Kontur düzgünleştirme: Photoshop bu sürümle birlikte fırça hareketlerinizde akıllı düzgünleştirmeler yapabiliyor. Hepimiz için belki de en büyük sorunlardan bir tanesi Pen Tool ya da Bruslar ile düz çizgi çekememe ya da çizdiğimiz çizgilerin düzgün durmamasıydı. Ben bunun için ekstra bir programlar kullanmak zorunda kalıyordum. Denemek isteyenler için kullandığım programın ismi Lazy Nezumi Pro, kullanımı kolay ve çok işe yarayan bir program dijital çizimlerle ilgilenenler için çok işe yarar bir program olduğunu özellikle belirtmek isterim. Konuyu dağıtmadan Photoshop CC 2017‘de bu özellik nasıl işliyor diyerek devam edelim. Brush seçtiniz ve bir çizim yapacaksınız ama pürüzsüz bir çizim yapmak oldukça zor. Bu yeni sürümle birlikte fırçalara, kalemlere ve silgiye uygulayabileceğiniz Smoothing özelliği geldi. Siz türkçesine ister yumuşatma ister düzgünleştirme diyin ama gerçekten işe yarayan bir özellik. Düz ve pürüzsüz çizimler için seçenekler çubuğunda smoothing için (0-100) olan değerlerden birini seçmeniz yeterli. Daha yüksek değerler, akıllı düzgünleştirme miktarını artırmanıza ve daha düz, pürüzsüz çizgiler elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Open Type Fontlar

open type font kontrolü

Yeni özelliklerden bir diğeri Open Type font özelliğidir. Photoshop CC’nin bu sürümü ileağırlık, genişlik, eğiklik, optik boyut vb. gibi özel nitelikleri destekleyen yeni bir OpenType font formatı olan Değişken Font özelliğini desteklenmektedir. Özellikler panelindeki ilgili kaydırıcı kontrollerini kullanarak ağırlık, genişlik ve eğiklik gibi özelliklerini ayarlayabileceğiniz birden fazla değişken font ile birlikte gelmektedir.. Bu kaydırıcıları ayarladığınızda Photoshop otomatik olarak geçerli ayarlara en yakın metin stilini seçer. Örneğin; Normal metin stili için eğikliği artırdığınızda Photoshop otomatik olarak İtalik değişkeni olarak değiştirmektedir.

 

 

 

Çalışmaları Anında Paylaşma

photoshop dosya paylaşma

Diğer yeni özelliklerden bir tanesi Photoshop ile hazırladığınız projelerinizi doğrudan online platformlarda paylaşabilir veya e-posta yoluyla gönderebilirsiniz. Sosyal medya kanalları arasında şuan için Facebook, Twitter var. Bu platformlardan birinde paylaşım yapacaksanız Photoshop paylaşmadan önce belgeyi otomatik olarak JPEG formatına dönüştürmektedir. E-posta olarak paylaştığınızda ise Photoshop orijinal belgeyi .psd dosyası olarak gönderir.  Bu özelliğe Photoshop CC’de Dosya > Paylaş menüsünden ulaşabilirsiniz.

En çok sevdiğim Photoshop CC 2017’nin 4 yeni özelliğini sizlerle paylaştım, deneyimledikçe diğer özellikleri de sizler ile paylaşmaya devam edeceğim. Siz de denemekte geç kalmayın.

Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz.SHARE

Leave a Reply