SEO Uyumlu Makale

admin / 14 Kasım 2017

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Uzun vadede bakıldığında arama motorları yeni yayınlardan çok eski yayınlardan trafik almanıza yardımcı olabilir. Belirli ayarlar ve değişiklerle hem güncel yazılarınızı hem de eski yayınlarınızı güncelleştirerek arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmeniz mümkün. Bu yazıda, Seo uyumlu makale yazmanın kuralları, Seo uyumlu makaleler nasıl olmalı, var olan makaleler nasıl Seo uyumlu hale getirilir diye kısa kısa bahsederek arama motorlarında daha üst sıralarda yer alma konusunda size yardımcı olacak SEO uyumlu makaleler yazmak için bazı ipuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Seo Uyumlu İçerik Ne Kadar Önemli

Google Panda güncellemesi ile içerikler son derece önemli hale gelmiş durumda yani  SEO puanınız makale sayısıyla doğru orantılı bir gelişme göstermektedir. Makalelerin sayısı, niteliği, özgünlüğü ve kullanıcıya sağladığı fayda SEO için en etkili kriter olarak görülmektedir. Dolayısıyla makaleler, blog yazıları hazırlarken Seo uyumlu makale yazımını es geçmek websitenizin yerinde saymasına neden olacaktır.

SEO Uyumlu Makale Örneği

Bir makaleyi parçalara bölerek nasıl Seo uyumlu makale yazılacağını ipuçları ile anlatmaya başlayalım.

Başlık: Makalenizin başlık kısmı daha önceden araştırdığınız ve makalenizi o konuya ilişkin yazmaya başladığınız anahtar kelimenizi içermeli ve belirlediğiniz başlık anahtar kelime ile başlamalı. Başlık kısmında farklı tamlamaları birlikte kullanmaya çalışarak en az 3 kelimeden oluşturmaya özen gösterin. Örnek: Seo uyumlu makale ya da seo uyumlu makale nasıl yazılır ya da makaleler Seo uyumlu olarak nasıl yazılır gibi farklı kullanımları başlık içinde geçirmeye çalışın. Başlığınızın belli bir karakter sınırlaması vardır. WordPress bir sitenizin paneline eklenti olarak eklediğiniz Yoast zaten size sınırı aştığınızı belirten bir renk göstergesi çıkaracaktır fakat genelde başlık için belirlenen karakter sınırlaması 66’dır yani en fazla 66 karakter ile oluşturmanız gerekmektedir.

İçeride geçen başlıklar: Makalenin içerisinde kullandığınız başlıklar için 3 tip etiket kullanmanız gerekmektedir. Bunlar H1, H2, H3 etiketleridir. Etiketleri verildiği sırayla kullanmalısınız ve tüm etiketlerin içerisinde anahtar kelimeyi geçirmeye dikkat edilmelidir. H1 Etiketi kullanımında anahtar kelimeyi en başta kullanabilirsiniz.İçerik: Makalenizin en önemli kısmına yani içeriğe geldiğimizde haliyle bu kısımda dikkat edilmesi gereken daha fazla kriter bulunmakta. En önemli kriterlerden birisi içerik kısmı en az 300 kelime olmalıdır. Worpress’te yazılarınızı oluşturuyorsanız yazı alanının sol alt köşesinde kaç kelimelik bir makale oluşturduğunuzu rahatlıkla görebilirsiniz. İçerik oluştururken diğer önemli bir nokta içerikte anahtar kelime kullanımıdır. İçerik içerisinde anahtar kelime kullanımı konusunda dikkat etmek gerek. Anahtar kelime oranı yaklaşık %2-3 arasında olmalıdır. Makalenin doğallığını ve niteliğini kullanıcı dostu olduğunu ve kullanıcıya olan faydasını unutmadan anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Yani Google’da üst sıralarda yer almak için Seo kastığınızı aslında kullanıcıya ve Google’a farkettirmemeniz gerekmektedir. Anahtar kelimeler ile dolu bir içerik Google’ın istemediği bir şey olduğu için aslında size faydası dokunmayacağını bilmeniz gerekmektedir.  Bırakın içerikleriniz doğal akışında olsun siz sadece küçük dokunuşlar yapın.

Görseller: İçerik içinde kullandığınız görsellerin alt etiketlerini anahtar kelimeler ile doldurmalısınız. Görsellerin alt etiketlerini değiştirmenin yolu ise; kullanacağınız görsele sağ tıklayın – özellikler – ayrıntılar – karşınıza ayrıntılar menüsünün detayları çıkacak. Burada gördüğünüz başlık, konu, derecelendirme, etiketler ve açıklamalar kısmına anahtar kelimenizi girebilirsiniz. Bu işlemin bize faydası ne olacak diyorsanız. Bu işlem ile kullandığınız anahtar kelimeler doğrultusunda Google görsellerde arama yapıldığında arama sonuçlarında da listeleneceksiniz.

URL Yapısı: Makaleniz için belirlediğiniz url yapısı da mutlaka kullandığınız anahtar kelimeyi içermelidir.

Sizde artık tüm bu bahsettiğimiz ipuçlarından sonra aslında Seo uyumlu içerikler oluşturmaya başlayarak sitenize daha çok trafik çekebilirsiniz. Fakat Google’ın en çok ziyaretçi deneyimini ön planda tuttuğunu ziyaretçilerinizin websitenizde geçirdiği süreyi dikkate aldığını da unutmayarak içeriklerinizi üretmeniz yaptığınız tüm optimizasyon süreçlerinin daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

Seo konusunda yeni iseniz Seo Terimleri ile ilgili yazımı incelemenizi öneririm.

 SHARE

Leave a Reply