SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

admin / 18 Şubat 2017

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO – İngilizcesi Search Engine Optimization olan ve Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak geçen SEO, arama motorlarında ücretsiz, organik, editoryal veya doğal arama sonuçlarından trafik alma sürecidir. Arama motorlarında üst sıralarda listelenme olarak özetlenebilir. Arama motoru optimizasyonunun temel amacı sitenizde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaşmasını sağlamaktır.

Arama motoru optimizasyonu aslında web sitelerin içeriğinde kullanılan anahtar kelimelerini arama motorlarının işleyiş yapısına uygun hale getirmektir. Bu web sitelerin arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlarda sıralanmasını sağlamaktadır. Temelde site içi ve site dışı seo olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yani Seo, site içi ve site dışı çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmaların kalitesi ve doğal görünürlüğü arama motorlarındaki sıralamanızın ömrü için oldukça önemlidir. Çünkü yaptığınız optimizasyon çalışmalarının kalitesine ve yapısına göre sıralamanız uzun veya kısa süreli olmaktadır. Etik ve doğal yöntemlerle sitenizi kalıcı olarak arama motorlarında yükseltmeniz mümkün.


Web Sitelerinin arama motoru optimizasyonuna neden ihtiyacı var?

Arama motorlarıWeb trafiğinin çoğunluğu büyük ticari arama motorları, Google, Bing ve Yahoo! tarafından yönlendirilir. Arama motorları sitenizi bulamazsa veya içeriğinizi veritabanlarına ekleyemezse, sitenize trafik gibi bir şansınız yok denilecek kadar azdır.

Arama sorguları, kullanıcıların arama kutusuna yazdıkları kelimelerdir ve inanılmaz bir değer taşır. Kullandığınız arama sorguları yani arama terimleri ile arama motorları içeriklerinizi bularak içeriklerinizin veritabanına eklenmesini sağlar ve web sitenize o anahtar kelimeler aracılığı ile erişim sağlanmış olur. Tecrübeler, arama motoru trafiğinin bir kuruluşun başarısına veya başarısızlığına neden olduğunu çoktan gösterdi.

Siz de kendi web siteniz için kolayca optimizasyon ayarları yapabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonuna yapılan yatırım, pazarlama ve tanıtımın gibi diğer yatırım türlerine kıyasla olağanüstü bir getiri oranına sahip olabilmektedir. İnternet giderek daha rekabetçi hal alırken, optimizasyon gerçekleştiren şirketler veya herhangi bir web sitesine sahip insanlar hatta bloggerlar kesin bir avantaja sahip olarak internet dünyasında emin adımlarla ilerlemeye devam ediyorlar. Siz neden internet dünyasından kendi payınıza düşeni arttırmayasınız?

SEO karmaşık bir dünyadır, fakat temel özelliklerini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Az miktarda bilgi ile bile büyük farklar yaratabilir ve web sayfanıza trafik çekebilirsiniz. Böylece web dünyasındaki varlığınızı korurken gelir elde etmeye, elde ettiğiniz gelirleri arttırmaya başlayabilirsiniz.

10 adımda SEO yazımı hazırlarken Seo’nun temel yapıtaşlarından bahsettiğim Seo terimleri ile ilgili yazımı okuyarak SEO’nun temellerini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

 SHARE

Leave a Reply