Meta Description Karakter Sayısı 230 Oldu!

admin / 18 Aralık 2017

Meta Description Karakter Sayısı Arttı!

Google sözcüleri, Google arama sonuçlarında görünen sayfa açıklamalarının (meta descriptions) arama yapanlara daha faydalı ve açıklayıcı bilgi vermesi açısından daha uzun hale getirildiğini resmen doğruladılar.  Meta description karakter sayısı ortalama 160 karakterden 230 karaktere yükseldi. Google aramalarında sayfa açıklamaları sayfa içeriğinden dinamik olarak getirilmeye başlandı.

Meta Description Nedir?

Meta description, arama sonuçlarında kullanıcıların gördüğü, web sayfanızın içeriği ile ilgili açıklama yaptığınız bir meta tag’dir. Meta Description’ın arama sonuçlarında aşağıdaki görsel gibi gözükmektedir.

meta description

 

Description, en çok dikkat edilmesi gereken, önemli meta tag’ler arasında yer almaktadır. Kullanıcıların sizi tanıyabileceği ve sayfanı hakkında bilgi edinebileceği bir alandır. Kullanıcıların sizi tercih etmesi için önemli bir gerekçedir diyebiliriz.

Meta açıklamadaki karakter sayısı neden uzuyor?

Google’ın amacı her zaman ziyaretçilerine daha iyi bilgi vermek. Bu nedenle, ziyaretçilere web sayfasının alakalı olup olmadığını ve aramaları ile alakalı olup olmadığını daha iyi anlayabilmeleri için daha iyi tanımlayıcı ve faydalı açıklamalar göstermesini istedi. Dolayısıyla bu durum karakter sayısının 230’a çıkmasına neden oldu.

Meta Description’ların Seo’ya etkisi

Son dönemde arama motorları tarafından eskisi kadar değer verilmese de hala trafiği etkileyen bir unsur olarak göze çarpmaktadır.  Özgün olarak bilgilendirici ve dikkat çekici meta açıklamalar yazmak, kullanıcıların arama sonuçlarından sitenize girme oranını ciddi anlamda arttırabilir. Sayfanızın tıklama oranlarının artması demek, zamanla arama sonuçlarında daha üstte yer alacağı anlamına da gelir.

Meta açıklamalarını değiştirmek zorunda mıyım?

Meta açıklamalarını şuan için değiştirmek zorunda değilsiniz. Ben 130 karakterli bir meta açıklamanın yeterince uzun ve güçlü olabileceğini düşünüyorum. Hatta insanların gün geçtikçe kıtlaşan okuma alışkanlıklarını düşünecek olursak 230 karakteri insanların okumayacağını bile düşünüyorum tabii gerçekten ilgili bir kullanıcı değilse. Dahası, Google’ın kendisi – ziyaretçinin profiline göre – daha uzun meta açıklaması seçip seçmediğine karar verecek. Bu durumda, Google meta açıklamalarını web sayfasının içeriğinden kendisi çıkaracaktır.

Seo ile ilgili hazırladığım diğer makaleleri okumak için SEO kategorisine mutlaka uğramayı unutmayın.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Summary
Meta Description Karakter Sayısı 230 Oldu!
Article Name
Meta Description Karakter Sayısı 230 Oldu!
Description
Google sözcüleri, Google arama sonuçlarında görünen sayfa açıklamalarının (meta descriptions) arama yapanlara daha faydalı ve açıklayıcı bilgi vermesi açısından daha uzun hale getirildiğini resmen doğruladılar. 
Author
Publisher Name
lamiabaki.com
Publisher Logo
SHARE

Comments (1)

  • Büşra 30 Mart 2018 at 10:39

    Çok başarılı bir içerik Lamia Hanım, emeğinize sağlık.

Leave a Reply