Çok Hızlı Indexlenme Tüyoları

admin / 26 Kasım 2017

Google Nasıl Indexler?

Yeni bir site açtınız veya blog açtınız ve Google’da görüntülenmeyi bekliyorsunuz fakat bunun nasıl olacağını konusunda kafanızda Google nasıl indexler, hızlı indexlenme yolları var mıdır gibi soru işaretleriniz var ise bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Google’ın yeni bir siteyi tanıması, arşivlemesi Google tarafından indexlenmek olarak adlandırılmaktadır. Yeni sitelerin bir an önce fark edilmesi, ziyaret almasına başlaması için indexlenmiş olması gerekmektedir. Yani Google’ın sitenizi görmesi gerekmektedir. Google botları yeni site ve sayfaları otomatik bulacak şekilde programlanmışlardır ve siteleri belirli aralıklarla ziyaret ederek karşılaştıkları yeni sayfaları dizinlere eklerler. Sitenizin Google tarafından fark edilerek indexlenmesi belirli bir süre almaktadır hatta bazen çok uzun bir zaman alabilmektedir. Belli müdahaleler ile Google’ın sitenizi ya da yeni sayfalarınızı daha erken fark etmesini ve hızlı indexlenmesini sağlayabilirsiniz.

Çok kısa zamanda, hızlı indexlenme nasıl oluyormuş hadi gelin başlayalım.

İlk ve hızlı indexlenme yolları

Sitenizi yayına alacaksınız yayına almadan önce belirli içerikler oluşturuyorsunuz ya da sitenizin tüm tasarım süreçleri bitti ve yayına aldınız, içeriklerinizi insanlarla paylaşıyorsunuz ve fark edilmeyi bekliyorsunuz. Google botları siz sitenizi devreye aldıktan belli bir süre sonra sitenizi ziyaret eder. İçeriği boş olan bir sitenin ise Google tarafından fark edilmesi çok uzun bir zaman alabilir. Google botlarını beklemeye kalmadan sitenizi indexlemek için https://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresinden yeni açtığınız bir siteyi Google Dizini’ne ekleyebilirsiniz.

Sitenizin Google’da listelenip listelenmediğini öğrenmek için Google’a site:-lamiabaki.com  veya info:lamiabaki.com şeklinde yazarak hangi sayfalarınızın listelendiğini anlayabilirsiniz.


Kısa zamanda hızlı indexlenme tüyoları

Google Search Console: Sitenizi Google Search Console’a ekleyerek sitenizin tanıtılmasını sağlayabilirisiniz. Search Console ile nasıl hızlı indexlenme alınır’ın detaylarını bir başka yazıda sizinle paylaşacağım.

Pingleme: Siteniz de ve sayfalarınızda değişiklik olduğunu bildirmek için kullanılan aracı sitelerdir. Google’da çeşitli pingleme siteleri bulabilirsiniz.

Güncel İçerik: Sitenizdeki içerik güncelliği ile Google botlarının ziyareti doğru orantılıdır. Yani ne kadar çok ekmek o kadar çok köfte diyebiliriz. İçerik değişikliğini ne kadar çok yaparsanız Google botları o kadar sık sitenizi ziyaret ederek hızlı indexlenmenizi sağlayacaktır. Yazıların içinde yapacağınız değişiklikler yine Google botları tarafından dikkat çekecektir.

Yazdığınız yazılara yeni eklediğiniz etiketler ve yazılarınıza yapılan yorumlar sitenize dikkat çekerek hızlı indexlenmesini sağlayacaktır.

Sosyal Medya Siteleri: Facebook, Twitter, Pinterest gibi sitelerde yayınladığınız yazılar sayfalarınızın hızla indexlenmesini sağlayacaktır. Yeni içeriklerinizi bu sitelerde paylaşmak çok akıllıca olacaktır.

Sitemap Oluşturma: Google Search Console’dan oluşturacağınız sitemap yine sitenizin daha hızlı indexlenmesini sağlayacaktır.

Artık siz de Google’da hızlı indexlenerek kendinize google sıralamasında yer bulabilirsiniz.

Hızlı yükselmeler 🙂

 SHARE

Leave a Reply