Google Lighthouse ile Performans Analizi Yapma

admin / 30 Ocak 2018

Google’ın Yeni Performans Analiz Aracı: Google Lighthouse

Google, bundan sonra adını sık sık duyacağımız ve kendisiyle bir hayli içli dışlı olacağınız yeni bir performans analiz aracı duyurdu, adı da Google Lighthouse. Uzun süredir hayatımızda var olan PageSpeed Insight (PSI), mobil indekslemenin önem kazanmasıyla birlikte yeterli bir performans gösterememeye başlamıştı ki Google, Google Lighthouse aracını tanıttı. İlk izlenimlere göre PageSpeed Insight’dan daha kapsamlı bir analiz aracı olarak karşımıza çıkan Lighthouse, bundan sonraki optimizasyon çalışmalarında elimiz kolumuz olacakmış gibi duruyor. Ben de bu yazımda sizlere detaylı olarak Lighthouse’u tanıtmak ve genel olarak kullandığı metrikleri tanıtmak istedim.

Google-lighthouse

Google Lighthouse nedir?

 • Google Lighthouse, web sayfalarının kalitesini artırmak için Google tarafından yayınlanan, açık kaynak kodlu, otomatikleştirilmiş bir performans analiz aracıdır.  Şu an için sadece İngilizce kullanılmaktadır fakat yakın zaman içinde Türkçe kullanımı da uygun hale gelecektir.
 • Lighthouse ile Sayfa yükleme hızı, kodlama performansı, erişilebilirlik, progresif web uygulaması optimizasyonu ve temel SEO uyumluluğu analizi yapabilirsiniz.
 • İsterseniz Chrome Geliştirici Araçları içinden isterseniz de Google Chrome Eklenti mağazasından Lighthouse’a ulaşabilirsiniz. Chrome’a eklenti olarak ekleyebilirsiniz. Eklenti olarak kullanmanız durumunda analizlerinize “SEO” bölümü de eklenmiş olacak böylece sayfalarınızın SEO analizini de görebilir ve önlemlerinizi alabilirsiniz. Ayrıca Chrome Geliştirici Araçları’nda yaptığınız tüm analizleri *.json formatında kaydederken Chrome Eklentisi olarak kullandığınızda analiz sonuçlarınızı daha fazla formatta kaydetme seçeneğine de sahip olabilirsiniz.
 • Google Lighthouse analizleri sayfa bazında yapmaktadır. Web sitenizin bütün sayfaları için ayrı ayrı bir analiz sonucuna erişebileceğiniz gibi rakiplerinizin de web sitelerini test edebilirsiniz.

 

Google Lighthouse ile Analiz Nasıl Yapılır?

Yukarda da bahsettiğimiz üzere Google Lighthouse’u Chrome Geliştirici Araçlar’dan veya Google eklentisi olarak kullanmanın arasında farklar var. Bu farklardan en önemlisi aslında bu iki yöntem ile neleri analiz edebileceğimizdir. Şimdi bu farkları detaylandırarak web sitemizi nasıl analiz edeceğimizi görelim.

Google Geliştirici Araçlar’dan Lighthouse Analizi Yapma

 • Google Geliştiri Araçlardan analiz alabilmek istiyorsanız öncelikle istediğiniz web sayfasını açıyoruz ve “F12” tuşuna basıyoruz veya sağ tıklayıp “İncele” diyoruz.
 • Daha sonra açılan kaynak bölümünde navigasyon barından (elements, console v.b yazan yerden) “Audits” seçeneğine tıklayarak Google Lighthouse’a erişim sağlıyoruz. Bu açılan bölümde artık analiz sonuçlarımızı almaya başlayacağız.google lighthouse

 

 • Analizin başlaması için “Perform an audit…” butonuna basıyoruz ve bu noktada karşınıza 4 seçeneğin çıktığını göreceksiniz bunlar; Progressive Web App, Performance, Best Practices, Accessibility.

 

 • Tüm seçenekler otomatik seçili halde gelmekte siz isterseniz tek bir seçeneği işaretleyerek tek bir analiz sonucuna erişebilirsiniz. Seçenekleri seçtikten sonra “Run audit” diyerek analizi başlatabilirsiniz sonuçlar bir kaç dakikada oluşturulacaktır.
 • Analiz sonucunuz *.json formantında kaydedilecektir.

 

Google Lighthouse Eklentisi ile Lighthouse Analizi Yapma

Google Lighthouse’u Geliştirici Araçlar’dan ve eklenti olarak kullanmanın arasında farklar olduğunu söylemiştik. Bu farklara baktığımızda bana kalırsa eklenti olarak kullanmak daha kullanışlı gibi gözüküyor. Bir web sitenin, sayfasının performansını, hızını ölçümlemek çok önemli evet ama SEO analizine ulaşmaksa başlı başına önemli bir durum. SEO analiz sonuçlarını malesef Geliştirici Araçlar’dan ulaşamıyorsunuz.  Google eklentisi olarak kurduğunuz Lighthouse ile Geliştirici Araçlar’dan ulaştığınız 4 farklı seçeneğin yanında + “SEO” analizine de erişebiliyorsunuz, dolayısıyla eklenti olarak kullanmak bana çok avantajlı gözüküyor.

Google Eklenti olarak eklediğiniz Lighthouse’dan nasıl analiz yapacağınızı detaylandıralım;

 • Öncelikle Google Eklenti Mağazası’ndan Google Lighthouse’u eklentilerimiz arasına ekleyelim. Eklentiniz yüklendikten sonra arama yaptığınız barın yanında icon olarak yerini alacaktır.
 • Lighthouse iconuna tıkladığınızda karşınıza “Options” ve “Generate Report” seçenekleri çıkacak. Options’da 5 farklı seçenek göreceksiniz. Bunlar;  Performance, Progressive Web App, Accessibility, Best Practices, SEO. 

 • Tüm seçenekler otomatik seçili gelmekte siz isterseniz sadece istediğiniz seçenekleri seçerek veya kaldırarak analizinizi başlatabilirsiniz.
 • “Generate Report” seçeneğini tıklayarak direk bir analiz başlatabilirsiniz. Bir kaç dakika içinde analiz sonucuna ulaşabileceksiniz.
 • Analiz sonucunuz ayrı bir sekmede açılacak bu sayfada sağ üst köşede bulunan “paylaş” iconuna basarak analiz sonucunuzu isterseniz çıktı alabilir veya pdf olarak kaydedebilir veya istersniz Html, *.json olarak indirebilirsiniz.

 

Google Lighthouse’un özelliklerini genel hatlarıyla sizlerle paylaştım. Ölçüm kriterlerinin detaylı inceleme yazısını çok kısa sürede sizlerle paylaşacağım. Tavsiyem en kısa sürede bu aracı kullanmaya başlamanız. Eminim analizler doğrultusunda bir çok eksiğinizi göreceksiniz. Bu araca ne kadar kısa sürede uyum sağlarsanız Mobil döneminin temelleri atıldığı bu dönemde değişime çabucak ayak uydurmuş olursunuz.

 

Summary
Google Lighthouse Performans Analiz Aracı ile Analiz Yapma
Article Name
Google Lighthouse Performans Analiz Aracı ile Analiz Yapma
Description
Google Lighthouse, web sayfalarının kalitesini artırmak için Google tarafından yayınlanan, açık kaynak kodlu, otomatikleştirilmiş bir performans analiz aracıdır. Bu araç ile Sayfa yükleme hızı, kodlama performansı, erişilebilirlik, progresif web uygulaması optimizasyonu ve temel SEO uyumluluğu analizi yapabilirsiniz.
Author
Publisher Name
Lamia Baki
Publisher Logo
SHARE

Leave a Reply