En Önemli Seo Terimleri ile Seo Geliştirme

admin / 7 Temmuz 201701 – En Önemli Seo Terimleri ile Seo Geliştirme

Sıfırdan Seo öğrenmeye başlayanlar ya da temel seviyede Seo bilgisine sahip olanlar için bilinmesi gereken temel Seo terimleri paylaşmanın yararlı olacağını düşündüm. Bu terimler sizin için gerçekten faydalı terimler olmakla birlikte aslında Arama Motoru Optimizasyonu’nun temel mantığını da kavramanıza yardımcı olacaktır ve içerisinde kavramların artı ve eksi yönlerini bularak aslında etkin bir seo için neyi ne kadar kullanmanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Onpage seo: Sayfa bazlı olan yani site içi olan seo çalışmaları demektir. Web sitesinin tasarımını, kodlamasını, mobil uyumu, içerik, link ve resim gibi öğelerinin kullanım şekillerini esas alan seo bölümüdür.

Offpage seo: Site dışı seo çalışmalarıdır. Site dışında yapılan her türlü tanıtım ve paylaşım çalışmalarını kapsar. Kaynak alınan linkler ve sosyal medya kullanımı gibi.

Trustrank: Google’ın puanlama sistemidir. Nasıl bir işleyişe sahip olduğu bilinmeyen Trustrank’in Seo’ya doğrudan etkisi bulunmaktadır. Kullanıcı müdahalesi kısıtlıdır ve sitelerin sahip olduğu tüm doğal çalışmalar için verilen bir değerdir. Diğer bir puanlama türü olan Pagerank, Google Caffeine algoritmasıyla etkisi minimuma düşmüştür. Google sıralaması için artık eksini kaybetmiştir.

Inbound Links: Başka sitelerden sitenize aldığınız ya da sitenizdeki sayfalara verdiğiniz bağlantılardır. Inbound links’in etkili kullanımı Google sıralaması açısından oldukça önemlidir. Dolayısıyla sayıca çokluğu sitenizi üst sıralamalara taşımanıza yardım eder fakat çok kullanayım derken gözünü çıkarmamak ve etkili kullanımına dikkat etmek gerektiğinin altını çizmekte fayda var.

Outbound Links: Sitenizden dışarıya verdiğiniz linkler olarak adlandırılır. Başka sitelere verdiğiniz linkler Seo için önemlidir. Başka sitelere link verirken dikkat edilmesi gereken nokta ise linkini verdiğiniz sitelerin kalitesi ve sitenizle olan uyumudur. Link verdiğiniz sitelerin kaliteli siteler olmasına önem verin. Link vermiş olmak için kalitesiz ve sitenizin içeriği ile çok alakasız olan sitelere link vermeyin.

Search Engine Friendly (Arama motoru dostu): Uygulanan tekniklerin Seo uyumunu ifade etmektedir. Tüm seo çalışmalarının arama motoru ile olan uyumu anlamına gelmektedir. Daha çok link yapıları ile ilişkilidir.

Keyword Density (Anahtar kelime yoğunluğu): Daha çok site içi seo için kullanılmakta olan Keyword Density, anahtar kelime yoğunluğu  anlamına gelmektedir. Anahtar kelimelerin belli kullanım oranları vardır. Oranların değişkenliği anahtar kelimenin rekabetine ve kullanıldığı bölümlerin yapısına göre değişmektedir. Mesala sayfa başlığında anahtar kelime yoğunluğu %20-%30 arasında değişmektedir.

En önemli Seo Terimleri ile Seo Geliştirme yazı serimizin devamını okumak için lütfen tıklayınız.SHARE

Leave a Reply